Historie kapely RANGERS1964 Na vodě (Lužnice) se dohodl Milan Dufek s Antonínem Hájkem, že založí westernovou kapelu. Na podzim po přednášce z matematiky byl na půdě Fakulty strojní ČVUT vyhlášen konkurs na houslistu. Vyhrál ho jediný přihlášený - Jiří Veisser. Kamarádi přivedli do kapely z nedalekého gymnázia Mirka Řihoška a Jana Vančuru. Hráli tam ve školním big beatu s Janem Hammerem mladším.
1965 První koncert ve Vinohradské sokolovně, první honorář pivo a párek.
1966 Koncerty v SAKSu (Studentský Akademický Klub Strojařů) v budově ČVUT na Karlově náměstí. Konferuje Ing. Miroslav Černý. Do kapely přišel Radek Tomášek. Hrál na kytaru a chodil do stejného ročníku jako Tonda Hájek. Radek přivedl do kapely naši první a jedinou zpěvačku - Jarku Hadrabovou.
1967 Vítězství na 1. Portě v Ústí nad Labem. První koncert na Slovensku v hale PKO v Bratislavě.
1968 Opět 1. cena na Portě 1968 a první deska u firmy Panton. Jako druhého moderátora pozval Mirek Černý kolegu z práce od rýsovacího prkna - Ing. Petra Nárožného. Kapela pořádá pravidelné měsíční koncerty ve velkém sále Dopravních podniků, nyní KD Vltavská.
1969 Odchází Jarka Hadrabová. Dlouhé koncertní šňůry nebyly pro její zdraví to nejlepší. Na 1. Festivalu C+W v Praze jsme dostali cenu pro nejúspěšnější skupinu roku. Vychází první LP deska, kapela obdržela Zlatý štít firmy Panton.
1970 První milion prodaných desek v Československu, a to už za dva roky (podle tehdejších propočtů jedno LP rovná se šest SP). Koncerty se přestěhovaly z Dopravních podniků do Divadla E. F. Buriana. Zde se natočilo i první živé album (s P. Nárožným a M. Černým).
1971 Protože na konci jedné, mimochodem výborné kritiky se objevila věta "...proč se těch 6 sympatických chlapců jmenuje jako američtí zabijáci ve Vietnamu", byl název elitní jednotky příčinou tlaku Pragokoncertu na přejmenování. Na scéně se objevili Plavci.
1972 V tomto roce skupina odehrála 310 koncertů.
1973 Jan Vančura byl déle nemocen a v té době Petr Nárožný hostoval v Semaforu. Protože divadlo bylo jeho snem, odchází hrát do souboru M. Šimka. Ke konci sezóny zatoužil po sólové dráze R. Tomášek. Jako konferenciér přišel Luděk Nekuda.
1974 Do tohoto roku skupina občas hrála i v zahraničí, samozřejmě v zemích východního bloku. Protože v té době kapela byla zprostředkována Československým souborem písní a tanců a ten byl pověřen kulturním programem na Československé výstavě v Argentině, hrála kapela jeden měsíc v Buenos Aires. Když už jsme nastudovali španělský program, vyrazili jsme i na Kubu. Odešel L. Nekuda, přicházejí z libereckého divadla Ypsilon Jan Vala a Jiří Vimmer.
1975 Trochu jsme zvolnili tempo, koncertů bylo jen 256.
1976 Odchází J. Vala a J. Vimmer a mluveného slova a několika nástrojů se ujal L. Nekuda. Hodný a pilný kluk, stále psal různé scénáře a díky jemu jsme v té době neslezli z obrazovky. Bylo nás tam asi moc a proto nás raději už 20 let do televize nezvou.
1977 Díky kapelové statistice víme, že toho roku nás vidělo 236 800 diváků.
1978 Odchází L. Nekuda a začínáme se sami projevovat slovem. O scénáře se stará domácí dílna Dufek a Hájek.
1979 První koncert roku byl 9. ledna v Čáslavi a poslední 22. prosince v Praze. Mezi tím stejný průběh jako jiné roky.
1980 Do kapely nastoupila moderní sekce - bývalí rockeři Jiří Kaleš a Jiří Jirásek, to nám umožnilo hrát i modernější věci.
1981 Další exotický zájezd, opět na Kubu. Zjistili jsme, že si stále umíme španělsky říct o studené pivo.
1982 Třetího dne v červenci jsme hráli pro zatím největší počet lidí. V Lisabonu se jich sešlo 20.000, jasně, že nepřišli jenom na nás, kapel bylo víc. To byl jediný koncert v cizině, zbylých 218 bylo doma.
1983 Country festivaly jsou už i v Polsku a Maďarsku a nechyběli jsme na nich. Kamarádíme se s kapelou "100 Folk Celsius" z Budapešti.
1984 Díky naší španělštině jsme dostali pozvání do Mexika. Nádherný zážitek. Pro důkladnější poznání Mexika jsme se sem vrátili v roce 1994.
1985 Končí J. Jirásek, u bicích ho střídá filosof Dr. Michal Vrbovec.
1986 Kromě běžných koncertů máme naučný pořad v pražském Planetáriu. Od té doby máme jasněji ve hvězdách i v historii.
1987 Odchází J. Vančura a M. Vrbovec. Oba nahradil tenorem zpívající bubeník Luboš Řehák.
1988 Touha po cestování je ukojena 14 koncerty v Sao Paulu. Bohužel výjezdní doložka končila den po zavření kytary do futrálu a tak jsme se za vodopády Iguacú vydali o pár let později znovu v roce 1995.
1989 Kamarád Tonda Hájek zjistil v únoru, že je nemocen a v prosinci zemřel. Špatný stín na jinak nádherném roce zlomu.
1990 Nastoupil zpěvák a baskytarista Jan Podjukl, kapela se vrátila k názvu Rangers, v sále KD Vltavská začaly každoměsíční Rangers Country Saloony.
1991 I když by si každý myslel, že jsme stále byli v cizině, není to tak úplně pravda. Výjezd trval většinou 2-3 dny a byl maximálně jednou v roce. To jsme si vynahradili v tomto roce delšími cestami do švýcarských a německých country klubů.
1992 Společnou desku Country show natočili v Lucerně Rangers a Dave Dudley - legenda country music. Že je to můj nejoblíbenější zpěvák, píši už na obalu první desky Rangers v roce 1968.
1993 Vznikla deska "To nejlepší z Minstrels", kterou vydala firma Rangers. Jsou na ní minstrelské songy a ve společném sboru zpívají s Rangers bratři Nedvědovi, Robert Křesťan, Irena Budweisserová a opět Jarka Hadrabová. Myslím, že se tahle deska vydařila.
1994 První zájezd do USA a Kanady. Projeli jsme západní pobřeží kontinentu od San Diega po Edmonton a stálo to za to. V březnu jsme dostali platinovou desku za dva miliony prodaných nosičů.
1995 Různé výběry na CD vycházely už pár let. Firma Bonton startuje vydávání jednotlivých alb na kompaktních discích, jako bonus jsou přidávány dosud nevydané nahrávky.
1996 Vydali jsme CD "Stalo se na Západě". Je to naše jediná deska, která má jen jednoho textaře. Je to básník a textař Petr Rada.
1997 Další dlouhý zájezd do daleka. Únor a březen jsme hráli v Austrálii a pak jsme se vydali na ostrovy v Pacifiku. U firmy SBS jsme natočili pár písniček, které vyjdou znovu přepracované v Praze na CD někdy na podzim 2000. Kruh se uzavřel, opět jsme letos získali Portu.
1998 Za CD 21x Rangers nám firma Bonton předala platinovou desku.
1999 Za J. Veissera přichází taky inženýr. Houslista, hráč na foukací harmoniky, mandolínu, kytaru, zpěvák a autor Max Presser.
2000 Odehráli jsme 55 koncertů pro 40.000 diváků - poslední z nich byl 31.12.2000 na bratislavském náměstí v -12°C. Vydali jsme tři CD. Pokračují pravidelné saloony v KD Vltavská a koncerty v pražských klubech Rikatado a Radost.
2001 TBD
2002 TBD
2003 Vlastně je dobře, že všechno pokračuje v obvyklých kolejích. Pravidelně měsíčně hrajeme na Radosti a máme radost, že si lidi zpívají s námi i nové písně. Třeba z desky Třetí zuby, která je celá autorská od nás a vypustila ji do světa už poslední sestava Rangers. Navíc se množí koncerty s Honzou Vančurou, který se stále častěji vrací na svou mateřskou loď. Vyšlo i CD Trpasličí svatba, kde jsou písničky z našich televizních pořadů a dost jich nevyšlo na žádném nosiči. Po dlouhé době hrajeme na Silvestra - v malé vesnici Častrov na Vysočině je ohromný sál a s kamarády jsme si tam udělali báječný večer.
2004 Potvrzuje se pravidlo vzrůstajícího počtu koncertů, i Radost je vždy plná. Petr Nárožný pokřtil naše první DVD, kde jinde než v domovské pizzerii Venezia. Tam ostatně křtíme, slavíme i loučíme se před nějakou dalekou cestou. Křtila se tam i kniha Poutník s kytarou, což je volné pokračování knihy Rangers na cestách. Brzy vyšel i druhý díl DVD ...To nejlepší z Rangers-Plavců, kde jsou pořady s Luďkem Nekudou. Po dlouhé době jsme s oběma DVD vedli žebříček prodejnosti. Tam se dostalo i 2CD To nejlepší. I když firmy vydávají hlavně archivy, snad se dostane někdy i na 20 nových songů, které jsou v šuplíku. Dobří holubi se vracejí a tak jsme se na Silvestra vrátili do Častrova. Bylo nám dobře, dobře nám tak.
2005 Přes slibný začátek roku, vzrůstající počet koncertů a úspěšná vystoupení na letních hudebních festivalech se tento rok zapíše černě do historie skupiny. Milan Dufek, duše celé kapely, totiž tragicky zahynul 17.11.2005 při koncertním zájezdu na ostrově San Andrés v Kolumbii.