Powered by VE.RA © 2006-2008

Jiří Kaleš: Hold Milanu Dufkovi vzdáváme celou naší prací

Rangers Band

Po tragické smrti frontmana Milana Dufka se ve vzduchu vznášela otázka, co bude s kapelou Rangers dál. Rangers neřešili takovou otázku poprvé, ovšem opět zvítězila hudba. Ze skupiny vznikly kapely dvě, Rangers, orientovaní spíše na akustickou produkci a Rangers Band v čele s Jiřím Kalešem, který pokračuje v posledním trendu Rangers. Jiřího Kaleše se ptáme:

Uvažovali jste po odchodu Milana Dufka, že byste s Rangers úplně přestali?

V první chvíli, po tom hrozném šoku, nás to samozřejmě napadlo, ale poté následovalo několik "ale". Já osobně - a jsem u Rangers od roku 1980 - jsem zažil několik odchodů a "odchodů": odešli Jan Vančura, Jiří Veisser a pak v prosinci 1989 "odešel" Tonda Hájek a přesto Rangers hráli dál. A tak po "odchodu" Milana Dufka jsme si řekli: zkusíme to!

Proč se oddělil Miroslav Řihošek, byly vaše přestavy budoucnosti neslučitelné?

Vančura s Řihoškem chtěli dál pokračovat v "akustické verzi" bez bicích, baskytary, a tak dál... a s tím odešli. Řekli jsme si, že by byla škoda nehrát úspěšné věci z pozdější doby a tak vznikl Rangers Band.

Vančura s Řihoškem hrají pod původním jménem Rangers; měli jste o název nějaké spory?

Milanův syn Marek Dufek je vlastníkem značky Rangers, ovšem jméno Rangers slíbil Janu Vančurovi ještě před tím, než k rozchodu došlo. Přesto k žádným sporům o jméno nedošlo.

Bylo těžké navazovat na Rangers poté, co Milan Dufek zemřel?

Už nějaký čas s námi příležitostně jako host vystupoval náš dlouholetý fanda a zpěvák Mirek Čamaj; ten nelehký post po Milanovi úspěšně převzal.

Co vám naopak situaci ulehčovalo?

Situaci a pokračování naší činnosti nám ulehčila obrovská podpora našich fanoušků, kteří za námi chodili do klubu Radost v Břevnově, kde jsme již několik let pravidelně s Milanem uváděli naše Rangers country saloony.

V čem se liší vaše současná produkce od produkce Rangers roku 2005?

Já myslím, že skoro v ničem, snad jen že občas "oprášíme" staré dobré zapomenuté věci. Písničky, které jsme ani tenkrát nehráli. Chceme prostě lidi pobavit. O naše vystoupení je velký zájem, což nás samozřejmě těší. Je to potvrzení, že naše práce snad nebyla marná.

U firmy Multisonic právě vychází první CD Rangers Bandu...

K tomu nás v podstatě přivedli naši fandové, kteří chtěli mít na cédéčku "rangersácké" písničky v naší sestavě: Jiří Kaleš - kytara (u Rangers 28 let), Jan Podjukl - basa a zpěv (u Rangers 18 let), Luboš Řehák - bicí a zpěv (u Rangers 21 let), dále již zmíněný Mirek Čamaj - kytara a zpěv a Martin Černý (dříve kapela Blanket) - banjo a zpěv.

Na desce jsou téměř samé převzaté věci, hodně tradicionálů. S vlastní tvorbou jste si ještě na CD netroufli?

Ano, jsou tam staré, dobré pecky a první krok k vlastní tvorbě - skladba Znám svůj cíl od Martina Černého.

...a pak je tam písnička Milana Dufka Na konci milénia; chtěli jste tímto kouskem vzdát Milanu Dufkovi hold?

Píseň Na konci milénia Milan Dufek původně věnoval Mirkovi Čamajovi, ale myslím, že hold Mildovi vzdávám celou naší prací. V nejbližší budoucnosti nás čeká spousta koncertů, pravidelné Country saloony v břevnovské Radosti, budeme hrát v Týnci nad Sázavou a v Kralupech, pokračovat bude i naše úspěšná spolupráce s Petrem Salavou a Amforou a ... a další uvidíme!

/Rozhovor k vydání CD Rangers Band připravil Tomáš Pilát/